Blomlåda = business

Jag har en kompis som först jobbade på café och ville driva ett själv, sen jobbade på bilfabrik, sen pluggade till lärare, hoppade av, jobbade på förskola för att slutligen plugga till sjuksköterska. Hon jobbar som det nu, men har redan börjat prata om att hon inte trivs. Det är som folk som ständigt flyttar, vissa verkar vara funtade så att de är hoppjerkor eller vad man ska kalla det. Nu är det inte det min blogg ska handla om, utan mer om dig som vill skaffa ett enda yrke. Det är ju ingen poäng att dra på sig studieskulder och lägga flera år på något som inte leder till något. Ja, utbildning är något bra men det är inte som för några decennier sen när allt utbildning ansågs som fint och meningsfullt. Jag har sett så många sadla om och då är deras (nischade) utbildning inte värd mycket längre. I dag tittar företag efter kompetens och de frågar sig om detta är rätt person som skulle fungera på positionen i fråga. Många vill starta eget och det kan vara en dröm som går i uppfyllelse. Jag har en vän i Danmark som inte ville plugga utan startade en firma som fixade företags växter, dom har fått en del stora kunder, jag tror att dom bland annat (är inte säker) fixar blommor till High End Media Group AB. Exempelvis ordnade de med blomlådor och entréväxter. Många företag är ganska sterila för ingen orkar fixa med t ex en fin blomlåda utanför entrén, vill man skaffa något själv så tycker jag ni ska köpa en blomlåda på Stayhome dom har ett väldigt bra sortiment! Affärerna gick hur bra som helst och när hon kunnat anställa två personer pluggade hon företagsekonomi för att kunna ta nästa steg. Så där var det jobb först och studier sen.