Intresse viktigare än utbildning vid systemintegration

Företag som söker nya anställda brukar ofta skriva ”Du bör helst ha 5-10 års arbetserfarenhet med liknande yrken”, detta är givetvis bullshit, det finns inte ett enda seriöst företag som kräver 5-10 års arbetserfarenhet. Anledningen till att de skriver det är för att de vill avskräcka nya aspiranter, som just gått färdigt 3+ års högskolestudier. De skrämmer de nya aspiranterna eftersom personen eller personerna som ansvarar för HR och alla nyanställningar helt enkelt inte orkar gå igenom 100-200 eller fler CV:en och personliga brev för en anställning som de vet många kommer söka till. Det är därför man i sitt personliga brev ska uttrycka hur stort intresse man har för det sökta yrket och vad för expertis man kan erbjuda för att företaget ska anse ens anställning vara värdefull. Ett exempel på yrken där intresse är viktigare än utbildning är inom IT-branschen, som systemintegration och/eller databasarbete. Att ha en utbildning inom dessa områden är säkert jättebra, men om man inte har intresset nog att orka sätta sig in i allt som databaser, SQL och integreringslösningar, med mer innebär så kommer man inte långt i den branschen. Och då spelar det ingen roll om man har 1,3 eller 10 års studier bakom sig, man kommer ändå inte få något jobb då IT-företag är smarta nog att plocka ut de mest hängivna jobbsökarna, alltså de som uppenbart visar ett enormt intresse för yrket och arbetsuppgifterna som ingår i det yrket.